Pierwszy klasztor Joannitów powstał już w 1070 r. w pobliżu Grobu Św., zbudowany według reguły św. Benedykta.
Przy klasztorze powstał szpital i schronisko dla pielgrzymów oraz kaplica poświęcona św. Janowi Jałmużnikowi, stąd nazwa „bracia szpitalni od św. Jana” lub „joannici”. Cisek już od 1241 r. należał do Joannitów z Grobnik, Mieszko II w dokumencie Codex Diplomaticus Moraviae II potwierdza akt darowizny, nie wiadomo jednak  dokładnie ile czasu Cisek należał do joannitów. W muzeum zobaczyć można m.in. zabytkową brama oraz figura świętego Floriana, patrona strażaków z 1795 r. Na zwiedzanie można umówić się telefonicznie Tel. 603 678 883
 
Image
 
Image
 
Image