Między Niebem a Ziemią Nasz Nieznaszyn „Co pięknego na niebie i ciekawego na ziemi”

Wizyta w Nieznaszynie to okazja do poznania tradycyjnych wiejskich zajęć. Oferta wioski Między Niebem a Ziemią Nasz Nieznaszyn to wyjątkowe miejsce do amatorskich obserwacji astronomicznych.

Cena za jednego uczestnika: od 40,00 zł

Ilość osób w grupie: 20 (możliwość większej grupy po uzgodnieniu).

Wiek uczestników: rodziny z dziećmi, młodzież szkolna, dorośli, seniorzy.

Czas trwania: około 4 godz.

Możliwość wyboru poszczególnych elementów.

1. Zajęcia edukacyjne z astronomii – „O spadających gwiazdach i nie tylko”

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z prezentacją multimedialną amatorskich obserwacji astronomicznych z wyjaśnieniem czym są „spadające gwiazdy”. Atrakcjami zajęć będą: zabawy ruchowe z gwiazdozbiorami zodiakalnymi, oglądanie wystawy zdjęć meteorów w Stacji Bolidowej w Nieznaszynie. Uczestnicy zapoznają się z budową i działaniem z teleskopu astronomicznego. Dodatkową atrakcją będzie możliwość uczestnictwa w ognisku i wieczorna obserwacja gwiazdozbiorów. Wieczorna obserwacja będzie połączona z grą pamięciową dotyczącą nazw i położenia gwiazd na niebie.

2. Warsztaty Kulinarne – „Zapamiętaj swoją gwiazdkę”

Uczestnicy warsztatów otrzymają, upieczone ciastka w formie gwiazdek i pudełka. Ich zadaniem będzie ozdobienie ciastek, ułożenie w pudełkach oraz przyklejenie kartek z nazwami gwiazd. Uczestnicy warsztatów najładniejsze ciastka będą mogli zabrać do domu. W czasie warsztatów przewidziano poczęstunek kawowy z lokalnymi specjałami.

3. Spacer „Opowieści o historii Nieznaszyna i przygoda z koniem”

Spacer podczas którego będzie można obejrzeć nasadzenia tradycyjnego sadu owocowego, ciekawe astronomicznie miejsca, kapliczki i krzyże przeplatane opowieściami historycznymi. Podczas spaceru uczestnicy będą mogli podziwiać malowniczy widok na pradolinę Odry, zawitają w Stajni na Zielonych Łąkach. Wizyta w stajni będzie obejmować zwiedzenie stajni, obejrzenie koni, pogadankę edukacyjną, pielęgnację konia, pokaz siodłania i opcjonalnie przejażdżkę na koniu lub kucyku. Spacer zakończy się poczęstunkiem w postaci lokalnych specjałów.

4. Spacer „Opowieści o historii Nieznaszyna i wizyta w kuźni”

Spacer w czasie którego uczestnicy wysłuchają „Legendy o źródełku”, odwiedzą związane z nim miejsca, dowiedzą się gdzie w Nieznaszynie wydobywano dawniej glinę i do czego służyła. Będą mieli też okazję poznać historię zawodów strzeleckich. Na koniec zawitają do tradycyjnej kuźni rodziny Spleśniały, gdzie zapoznają się z jedną z wielu czynności wykonywanych przez kowala np.: hartowanie żelaza. Na wystawie w kuźni obejrzą fotografie innych, obecnie unikalnych prac kowalskich np.: nakładania obręczy metalowej na drewniane koło. Spacer zakończy się poczęstunkiem w postaci lokalnych specjałów.

Opisane w punkcie 3 i 4 spacery są opcjonalne.

W czasie pobytu w Nieznaszynie część opowieści będzie przeplatana lub uzupełniana gwarą śląską.

Nieznaszyn to malowniczo położona wioska, powstała w 1376 r. (NIEZNASSIN), nazwa w 1532 roku brzmiała NIETZNASCHIN. Właścicielem miejscowości był wtedy Dirschko von Nieznassin. Pierwotny układ przestrzenny to owalnica, dziś czytelna tylko w planie zabudowy. Zabudowa rozwinęła się w układzie nieregularnej ulicówki, z zachowanymi dobrze budynkami pochodzącymi głównie z XIX/XX wieku. Ogólna powierzchnia wsi - 237 ha, w tym użytków rolnych - 221 ha. Z Nieznaszyna wiedzie wiele polnych dróg z krzyżami i kapliczkami na rozstajach. Piękne widoki na pradolinę Odry zachęcają do spacerów i wycieczek. Jedna z dróg na południe wiedzie obok wyrobiska gliny- Gliniok. W centrum wsi znajduje się zbiornik wodny.

Od strony wschodniej góruje na tle wioski okazały kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1986 roku. Dodatkową atrakcję dla aktywnych będzie przebiegająca w pobliżu Nieznaszyna, 18 kilometrowa ścieżka rowerowa „Szlakiem kolejowym”, łącząca gminy Cisek, Polska Cerekiew oraz Reńska Wieś.

Serdecznie zapraszamy!

Kontakt:

  • Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Nieznaszyn - Nasz Nieznaszyn, Kornelia Draga, tel. 77 4 875 883, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., ul. Wiejska 61, 47-263 Nieznaszyn 
  • Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Euro-Country” tel. 778873027, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., ul. Karola Miarki 2, 47-260 Polska Cerekiew

32

33