Śląska Sieć Tras Rowerowych / Ciekawostki krajoznawcze Gmin Bierawa i Cisek

 Wśród atrakcji krajoznawczych Gmin Bierawa i Cisek przeważają obiekty sakralne. Najciekawsze są obiekty drewniane, jak kostnica konstrukcji szkieletowej w Dziergowicach (trasy nr 69 i 203) i kapliczka św. Magdaleny koło Goszyc (trasy nr 15 i 203), kapliczka w Starej Kuźni (trasy nr 15 i 221), kościół w Przewozie i kapliczka w Roszowickim Lesie (trasa nr 9), kapliczka w Lubieszowie (trasa nr 69) oraz kościół w Miejscu Odrzańskim (trasa nr 213). Warto odwiedzić renesansowy kościół w Bierawie i klasycystyczny kościół poewangelicki w Kotlarni, który po przejęciu przez katolików jako pierwszy w Polsceotrzymał wezwanie bł. Maksymiliana Kolbe (obecnie świętego). Listę zabytków budownictwa drewnianego zamyka spichlerz w Podlesiu (trasa nr 9).

W ramach grantu uzyskanego przez Ludowy Zespół „Odrzanka” Dziergowice powstał pierwszy w Polsce Szlak psich łap na terenie nadleśnictwa Rudy Raciborskie. LZS ma w swoich strukturach wydzieloną Sekcję psich zaprzęgów „Cze-Mi”.

Sekcja od wielu lat zajmuje się organizacją zawodów związanych z tym sportem, które odbywają się w okolicznych lasach. Mają one na celu propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia poprzez różne formy sportu, ale także promocję tego obszaru, który jest bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. W skład Szlaku wchodzą 4 ścieżki rekreacyjne przeznaczone dla psich zaprzęgów i spacerów z psami oraz ustawienie w kilku miejscach ławek, a także tablic informacyjnych. Ścieżki oznaczone różnymi kolorami mają różną długość, tak aby korzystać z niej mogli mnie i bardziej za[prawieni w marszach piechurzy.

Wędkarstwo i kajakarstwo - rzeka Odra okalająca Przewóz oferuje wiele miejsc gdzie można odpocząć, podziwiając krajobraz rzeki, powędkować. W ramach zrealizowanego projektu współpracy „Między Odrą a Nysą Kłodzką – budowa infrastruktury turystycznej oraz działania promocyjne skierowane do mieszkańców obszaru lokalnej grupy działania Bory Niemodlińskie i Euro-Country” wybudowano nad Odrą w Przewozie stanicę wodną. Obiekt cieszy się ogromnym powodzeniem wśród osób aktywnie wypoczywających oraz mieszkańców.

Bryksy Cross - na terenie gminy Pawłowiczki prężnie rozwija się kolarstwo. Stąd każdego roku w okresie zimowym w Bryksach odbywają się wyścigi kolarskie Bryksy Cross.

Wokół Lubieszowa zostałay wytyczone trasy: ścieżki pieszo-rowerowej oraz dla psich zaprzęgów. Przemierzając rowerem miejscowość można spotkać tablice informacyjne oraz wiaty, gdzie można usiąść i odpocząć.

Sekcja Sportów Psich Zaprzęgów „Cze-Mi” powstała w 2001 r., zrzesza miłośników psów zaprzęgowych. Członkami sekcji są zawodnicy licencjonowani, kadrowicze oraz osoby, które pomagają w organizacji zawodów.

Akwen Dębowa o powierzchni 65 ha jest ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców gminy Reńska Wieś, ale także pobliskiego Kędzierzyna-Koźla.

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji  Sp. z o.o. w Zakrzowie oferuje kompleksową ofertę wynajmu pomieszczeń. Atutem obiektu jest jego położenie, gwarantujace spokój i atmosferę skupienia, niezbędną do pracy. Zaplecze konferencyjne jest wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny i multimedialny, pozwala na zorganizowanie konferencji na najwyższym poziomie. Ośrodek posiada w wyposażoną kuchnię oraz własną restaurację i kawiarnię.

Firma usługowa AQUA ACTIVE KRZYSZTOF CHAŁAT, ul. Raciborska 21a/1, 47-208 Reńska Wieś, tel. 512 631 079, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.aquaactive.pl.
 
MATUR-kajaki, firma przygotowuje spływy kajakowe na rzekach: Odrze, Bierawce, Kłodnicy i Rudzie.